The list of winners of the 2019 Game Awards!

The list of winners of the 2019 Game Awards!

Yesterday (12) we had the The Game Awards 2019, an event that rewards the best games of the year.

At the awards we have several games in different modalities such as games for cell phones, PC, console, and even e-sports games.

Check the list of winners:

Game of the Year

Control (Remedy / 505 Games)Death Stranding (Kojima Productions / SIE)Resident Evil 2 (Capcom)Sekiro: Shadows Die Twice (From Software / Activision) (Winner)Super Smash Bros. Ultimate (Sora / Bandai Namco / Nintendo)The Outer Worlds (Obsidian / Private Division)

Action Game

Apex Legends (Respawn / EA)Astral Chain (Platinum Games / Nintendo)Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward / Activision)Devil May Cry 5 (Capcom) (Winner)Gears 5 (The Coalition / Xbox Game Studios)Metro Exodus (4A Games / Deep Silver)

Action and Adventure Game

Borderlands 3 (Gearbox / 2K)Control (Remedy / 505 Games)Death Stranding (Kojima Productions / SIE)Resident Evil 2 (Capcom)The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo / Nintendo)Sekiro: Shadows Die Twice (From Software / Activision) (Winner)

Art direction

Control (Remedy / 505 Games) (Winner)Death Stranding (Kojima Productions / SIE)GRIS (Nomada Studio / Devolver Digital)Sayonara Wild Hearts (Simogo / Annapurna)Sekiro: Shadows Die Twice (From Software / Activision)The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo / Nintendo)

Audio design

Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward / Activision) (Winner)Control (Remedy / 505 Games)Death Stranding (Kojima Productions / SIE)Gears 5 (The Coalition / Xbox Game Studios)Resident Evil 2 (Capcom)Sekiro: Shadows Die Twice (From Software / Activision)

Community Support

Apex Legends (Respawn / EA)Destiny 2 (Bungie) (Winner)Final Fantasy XIV (Square Enix) Fortnite (Epic Games) Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

Content Creator of the Year

Courage (Jack Dunlop)Dr. Lupo (Benjamin Lupo)Ewok (Soleil Wheeler)Grefg (David Martínez)Shroud (Michael Grzesiek) (Winner)

E-Sports trainer

Eric ‘Adren’ Hoag (Team Liquid, CS: GO) Nu-ri “Cain” Jang (Team Liquid, LOL) Fabian ‘Grabbz’ Lohmann (G2 Esports, LOL) Kim ‘Kkoma’ Jeong-Gyun (SK Telecom T1, LOL ) Titouan ‘Sockshka’ Merloz (OG, DOTA2Danny ‘Zonic’ Sorensen (Astralis, CS: GO) (Winner)

E-sports event of the year

2019 Overwatch League Grand FinalsEvo 2019Fortnite World CupIEM Katowice 2019League of Legends World Championship 2019 (Winner)The International 2019

ESports Game of the Year

Counter-Strike: Global Offensive (Valve)DOTA2 (Valve)Fortnite (Epic Games)League of Legends (Riot Games) (Winner)Overwatch (Blizzard)

ESports Presenter of the Year

Eefje “Sjokz” Depoortere (Winner)Alex “Machine” RichardsonPaul “Redeye” ChalonerAlex “Goldenboy” MendezDuan “Candice” Yu-Shuang

ESports Player of the Year

Kyle ‘Bugha’ Giersdorf (Sentinels, Fortnite) (Winner)Lee ‘Faker’ Sang-Hyeok (SK Telecon, League of Legends) Luka ‘Perkz’ Perkovic (G2 Esports, League of Legends) Oleksandr ‘S1mple’ Kostyliev (Natus Vincere, CS: GO) Jay ‘Sinatraa’ Won (SF Shock, Overwatch)

Best eSports Team of the Year

Astralis (CS: GO)G2 Esports (LOL) (Winner)OG (DOTA2) San Francisco Shock (OWL) Team Liquid (CS: GO)

Family Game

Luigi’s Mansion 3 (Next Level Games / Nintendo) (Winner)Ring Fit Adventure (Nintendo EPD / Nintendo)Super Mario Maker 2 (Nintendo EPD / Nintendo)Super Smash Bros. Ultimate (Sora / Bandai Namco / Nintendo)Yoshi’s Crafted World (Good-Feel / Nintendo)

Fighting game

Dead or Alive 6 (Team Ninja / Koei Tecmo)Jump Force (Spike Chunsoft / Bandai Namco)Mortal Kombat 11 (Netherrealm / WBIE)Samurai Shodown (SNK / Athlon)Super Smash Bros. Ultimate (Sora / Bandai Namco / Nintendo) (Winner)

Indie Fresh game

ZA / UM (For Disco Elysium) (Winner)Nomada Studio (For GRIS) Deadtoast Entertainment (For My Friend Pedro) Mobius Digital (For Outer Wilds) Mega Crit (For Slay the Spire) House House (For Untitled Goose Game)

Game Direction

Control (Remedy / 505 Games)Death Stranding (Kojima Productions / SIE) (Winner)Resident Evil 2 (Capcom)Sekiro: Shadows Die Twice (From Software / Activision)Outer Wilds (Mobius Digital / Annapurna)

Impact Games

Concrete Genie (Pixelopus / SIE)GRIS (Nomada Studio / Devolver Digital) (Winner)Kind Words (Popcannibal)Life is Strange 2 (Dontnod / Square Enix)Sea of ​​Solitude (Jo-Mei Games / EA)

Independent Games

Baba is You (Hempuli)Disco Elysium (ZA / UM) (Winner)Katana Zero (Askiisoft / Devolver Digital)Outer Wilds (Mobius Digital / Annapurna)Untitled Goose Game (House House / Panic)

Mobile Games

Call of Duty: Mobile (Timi Studios / Activision) (Winner)Grindstone (Capybara Games)Sayonara Wild Hearts (Simogo / Annapurna)Sky: Children of the Light (ThatGameCompany)What the Golf? (Triband)

Multiplayer Games

Apex Legends (Respawn / EA) (Winner)Borderlands 3 (Gearbox / 2K)Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward / Activision)Tetris 99 (Arika / Nintendo)Tom Clancy’s The Division 2 (Massive Entertainment / Ubisoft)

Narrative

A Plague Tale: Innocence (Asobo / Focus Home)Control (Remedy / 505 Games)Death Stranding (Kojima Productions / SIE)Disco Elysium (ZA / UM) (Winner)The Outer Worlds (Obsidian / Private Division)

Continuity Game

Apex Legends (Respawn / EA)Destiny 2 (Bungie)Final Fantasy XIV (Square Enix)Fortnite (Epic Games) (Winner)Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

Performance

Ashly Burch as Parvati Holcomb (The Outer Worlds) Courtney Hope as Jesse Faden (Control) Laura Bailey as Kait Diaz (Gears 5)Mads Mikkelsen as Cliff (Death Stranding) (Winner)Matthew Porretta as Dr. Casper Darling (Control) Norman Reedus as Sam Porter Bridges (Death Stranding)

RPG game

Disco Elysium (ZA / UM) (Winner)Final Fantasy XIV (Square Enix)Kingdom Hearts III (Square Enix)Monster Hunter World: Iceborne (Capcom)The Outer Worlds (Obsidian / Private Division)

Music

Cadence of Hyrule (Brace Yourself Games / Nintendo)Death Stranding (Kojima Productions / SIE) (Winner)Devil May Cry 5 (Capcom)Kingdom Hearts III (Square Enix)Sayonara Wild Hearts (Simogo / Annapurna)

Best Sports or Racing Game

Crash Team Racing Nitro-Fueled (Beenox / Activision) (Winner)Dirt Rally 2.0 (Codemasters / Deep Silver)eFootball Pro Evolution Soccer 2020 (PES Productions / Konami)F1 2019 (Codemasters / Deep Silver)FIFA 20 (EA Sports)

Best Strategy Game

Age of Wonders: Planetfall (Triumph Studios / Paradox)ANNO 1800 (Blue Byte / Ubisoft)Fire Emblem: Three Houses (Intelligent Systems / Koei Tecmo / Nintendo) (Winner)Total War: Three Kingdoms (Creative Assembly / SEGA)Tropico 6 (Limbic Entertainment / Kalypso Media)Wargroove (Chucklefish)

Best VR / AR Game

Asgard’s Wrath (Sanzaru Games / Oculus Studios)Blood & Truth (SIE London Studio / SIE)Beat Saber (Beat Games) (Winner)No Man’s Sky (Hello Games)Trover Saves the Universe (Squanch Games)

What was your favorite?

0 Shares