Check out the winners of the 18th Brazilian Film Grand Prix

Check out the winners of the 18th Brazilian Film Grand Prix

THE Brazilian Academy of Cinema announced yesterday (14) the winners of the 18th Brazilian Film Grand Prix at the Municipal Theater of São Paulo.

Check the list of winners in the main ones:

LONG-SCREENING

Best Feature Film: Fiction

Baby, by Gustavo Pizzi [VENCEDOR DO JÚRI]Chacrinha: The Old Warrior, by Andrucha Waddington [VENCEDOR PELO VOTO POPULAR]

Best Feature Film: Documentary

Ex Pagé, by Luiz Bolognesi [VENCEDOR DO JÚRI] My Name is Now, Elza Soares, by Elizabete Martins Campos [VENCEDOR PELO VOTO POPULAR]

Best Feature Film: Animation

Fishmonger – The Movie [MENÇÃO HONROSA]

Best Feature Film: Children’s

Blue Building Detectives 2 – The Italian Mystery, by Viviane Jundi [VENCEDOR]

Best Feature Film: Comedy

My Life on Mars, by Susana Garcia [VENCEDOR]

Best Direction

Gustavo Pizzi, by Baby [VENCEDOR]

Best actress

Karina Teles, by Baby [VENCEDORA]

Best Actor

Stepan Nercessian, for Chacrinha: The Old Warrior [VENCEDOR]

Best Supporting Actress

Adriana Esteves, by Baby [VENCEDORA]

Best Supporting Actor

Matheus Nachtergaele, by The Name of Death [VENCEDOR]

Best Cinematography

Gustavo Hadba, ABC, by The Great Mystic Circus [VENCEDOR]

Best Original Screenplay

Karine Teles and Gustaco Pizzi by Baby [VENCEDORES]

Best Adapted Screenplay

Carlos Diegues and George Moura inspired by the poem “The Great Mystic Circus”, By Jorge de Lima by The Great Mystic Circus [VENCEDORES]

Best Art Direction

Artur Pinheiro by The Great Mystic Circus [VENCEDOR]

Best Costume Design

Kika Lopes by The Great Mystic Circus [VENCEDORA]

Best Makeup

Catherine Leblanc Caraes and Emmanuelle Fèvre by The Great Mystic Circus [VENCEDORES]

Best Visual Effect

Marcelo Siqueira, ABC and Thierry Delobel by The Great Mystic Circus [VENCEDORES]

Best Editing: Fiction

Livia Serpa by Baby [VENCEDORA]

Best Editing: Documentary

Gustavo Ribeiro and Rodrigo de Oliveira by All of the World [VENCEDORES]

Best sound

Jorge Saldanha, Armando Torres Jr, ABC, Alessandro Laroca, Eduardo Virmond Lima and Renan Deodado, by Chacrinha: The Old Warrior [VENCEDORES]

Best Original Soundtrack

Elza Soares and Alexandre Martins, for My Name is Now, Elza Soares [VENCEDORES]

Best Soundtrack

Zeca Baleiro, by Lost paradise [VENCEDOR]

Best Foreign Feature Film

Seeker at Klan / Blackkklansman (USA), directed by Spike Lee [VENCEDOR DO JÚRI] A Star is Born / A Star is Born (USA), directed by Bradley Cooper [VENCEDOR DO JÚRI]

Best Ibero-American Feature Film

A Night of 12 Years / La Noche de 12 Años (Argentina, Spain, Uruguay), directed by Álvaro Brechner[WINNEROFTHEJURY[VENCEDORDOJÚRI] [VENCEDOR DO JÚRI]

SHORT FILM

Best Short Film: Animation

Lé with Cré, by Cassandra Reis [VENCEDOR]

Best Short Film: Documentary

Skin color, by Livia Perini [VENCEDOR]

Best Short Film: Fiction

The Orphan, by Carolina Markowicz [VENCEDOR]

BRAZILIAN SERIES

Best Series: Fiction

Genius School – Season 1 [VENCEDOR]

Best Series: Documentary

Inhotim – Present Art [VENCEDOR]

Best Series: Animation

Brother of Jorel [VENCEDOR]

The live broadcast of the event took place Brazil Channel.

THE Brazilian Academy of Cinema is chaired by Jorge Peregrino and the board is composed of Paulo Mendonça (VP Director), Barbara Paz (secretary director), Alexandre Duvivier (chief financial officer) and Iafa Britz (social director).

0 Shares